000000194241 Numer księgi rejestru podmiotu leczniczego nadany przez Wojewodę

Alpakoterapia w Ośrodku Terapii Wiosenna

Odczuwane dobre samopoczucie w kontakcie ze zwierzętami ma już potwierdzenie naukowe. Istnieją badania mówiące o oddziaływaniu zwierząt na zdrowie psychiczne i somatyczne, co przyczyniło się do wykorzystywania ich do celów terapeutycznych.

W związku z tym Ośrodek Terapii Wiosenna współpracuje z Przystanią Nadbrzezie. Nieprzypadkowo mieszkańcami Przystani są alpaki – zwierzęta z rodziny wielbłądowatych o niezwykle łagodnym i oryginalnym usposobieniu. Ich uroczy wygląd sprawia, że nie sposób się nie uśmiechnąć, a pozytywne usposobienie jest idealne dla usprawnienia rozwoju człowieka, dlatego alpaki coraz chętniej wykorzystywane są właśnie podczas terapii.

Alpaki są ciekawe świata, ludzi, mają niezwykle miękkie, nie zawierające lanoliny – a więc hipoalergiczne runo. Uwielbiają spacery i przysmaki – jednak nie są z natury bardzo ufne, przysmaki pozwalają więc przełamać lody pomiędzy człowiekiem a alpaką. Dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu, ciekawej behawiorystyce i ogólnej sympatii jaka od nich bije – obcowanie z alpakami przerodziło się w całą osobną część zooterapii zwanej alpakoterapią – niezwykle pomocnej dla ludzi dotkniętych nerwicami, różnego rodzaju fobiami, jak również jako element terapii dla osób walczących z uzależnieniem.

Osoby poddające się leczeniu w Ośrodku Terapii Wiosenna poprzez kontakt i spacery z alpakami – dzięki wyzwalaniu wielkiego ładunku endorfin – są w stanie zredukować stres i nastroić się pozytywnie do życia.