000000194241 Numer księgi rejestru podmiotu leczniczego nadany przez Wojewodę

Bezsenność – najczęstsze przyczyny

Bezsenność – najczęstsze przyczyny

admin

Sen nazywany jest stanem fizjologicznym,  w jaki cyklicznie, raz na dobę, powinien zapadać każdy zdrowy człowiek. To okres regeneracji i odpoczynku całego organizmu. Sen bez wątpienia jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego lekceważenie tego problemu może nieść ze sobą bardzo negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Coraz więcej z nas ma problemy ze snem, które nie dotyczą tylko problemów z zaśnięciem, ale i z utrzymaniem snu oraz częstym wybudzaniem się w środku nocy. Dowiedz się, do czego może doprowadzić bezsenność oraz jak ją leczyć tak, by móc się w końcu wyspać i wypocząć.

 

Główne przyczyny bezsenności

Zaburzenia snu bardzo często wiążą się z konkretnym problemem, jak np. stres dotyczący  pracy, czy problemów osobistych. Przyczyn niewyspania się może być bardzo wiele. Wśród nich, najczęściej wymienia się elementy, na które mamy sami wpływ i samodzielnie jesteśmy w stanie je modyfikować. Do takich czynników zaliczamy m.in.:

– za długie i częste drzemki w ciągu dnia,

– przyjmowanie środków pobudzających ( kawa, napoje zawierające kofeinę i taurynę  narkotyki, alkohol i inne używki ),

– za mała aktywność fizyczna lub jej brak w trakcie dnia,

– zbyt duża aktywność fizyczna  udziału w zajęciach ruchowych wymagających wzmożonego wysiłku tuż przed pójściem spać,

– nieregularne godziny snu,

– spożywanie tłustych i ciężkostrawnych potraw przed snem,

– brak ciszy w sypialni i obecność urządzeń elektronicznych wzmagających trudności z zasypianiem,

– jedzenie, czytanie książek, oglądanie telewizji w łóżku.

Zaburzenia psychiczne, a bezsenność

Problem z zasypianiem, zwłaszcza jeśli pojawia się nagle, może być sygnałem choroby. Najczęstszą przyczyną bezsenności u dorosłych są zaburzenia psychiczne, takie jak: depresja, zaburzenia lękowe i zaburzenia osobowości. Problemy ze spaniem mogą być różnorodnego pochodzenia. Niezależnie od przyczyn, jakim jest spowodowana bezsenność, nie należy jej lekceważyć. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym korzystniej dla nas. Do najczęstszych zaburzeń psychicznych, jakie powodują bezsenność, należy:

 • Depresja,
 • Nerwica,
 • Zaburzenia lękowe,
 • Choroby afektywnej dwubiegunowej.

 

Inne choroby:

Za problemy związane ze snem odpowiadają również choroby somatyczne (przebiegające z bólem lub z ograniczeniem możliwości fizycznych). Pierwotne zaburzenia snu (bezsenność pierwotna, zespół niespokojnych nóg, zaburzenia oddychania w czasie snu), są przyczyną problemów z bezsennością w mniej niż w 20% przypadków. Do innych przyczyn należeć mogą:

 • choroby neurologiczne,
 • choroba Alzheimera,
 • przewlekłe stany bólowe lub zapalne,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • nadczynność tarczycy,
 • zgaga,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroby płuc,
 • astma,
 • choroba Parkinsona,

 

 

Leczenie bezsenności

Bezsenność jest dolegliwością, którą w zależności od przyczyny, można całkowicie wyleczyć na wiele różnych sposobów. Każdy przypadek osoby borykającej się z kłopotami ze snem powinien być analizowany indywidualnie i wymaga przeprowadzenia rzetelnego wywiadu.

Bezsenność jest zazwyczaj problemem złożonym, i tak jak wyróżnia się różne powody zaburzeń snu, tak dzisiaj istnieją liczne metody jej terapii. Dla prawidłowego postępowania najważniejsze jest ustalenie, z czego owe problemy wynikają i czy przede wszystkim, są objawem jakiejś poważniejszej choroby, czy schorzeniem samoistnym.

Problemy z zasypianiem mogą prowadzić do przewlekłej bezsenności, która jeśli trwa dłużej niż miesiąc i nie mija po leczeniu domowymi sposobami, wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Odpowiednim miejscem do zwalczania problemów ze spaniem jest specjalistyczna poradnia leczenia zaburzeń snu, w której poza kuracją środkami farmakologicznymi, można również poddać się odpowiedniej terapii psychoterapeutycznej.

Jakie są skutki bezsenności?

– złe samopoczucie,

– obniżona odporność,

– kłopoty z koncentracją,

– nadwaga i otyłość,

– słabsza pamięć.