000000194241 Numer księgi rejestru podmiotu leczniczego nadany przez Wojewodę

Czy suplementy diety uzależniają?

Czy suplementy diety uzależniają?

admin

 

Większość z nas z pewnością miała do czynienia z  preparatami witaminowymi, które są dostępne obecnie prawie w każdym sklepie. Natomiast już mało kto zdaje sobie sprawę  z tego, że zawarte w suplementach diety witaminy mogą uzależniać fizycznie, jak i psychicznie. Tak jak w przypadku każdego innego leku, tak i z witaminami, należy uważać i nie nadużywać ich zażywania. Zasypujące nas na każdym kroku reklamy niestety tego nie ułatwiają,  przekonują nas o magicznych właściwościach oraz o tym,  że są nam niezbędne do lepszego funkcjonowania na co dzień. Dlatego warto uświadomić sobie jakie niepożądane efekty mogą kryć się za nadmiernym zażywaniem witamin.

 

Czy suplementy diety można przedawkować?

Odpowiedz, jaka brzmi to oczywiście, że tak! Przyjmowanie dużej dawki wszelkiego rodzaju suplementów diety jest bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tak jak w przypadku tradycyjnych leków może dojść do zatrucia, tak samo dotyczy to  suplementów diety. Kiedy bardzo często je zażywamy, nasz organizm zaczyna się przyzwyczajać do nich – konsekwencją jest nieustanne zwiększanie dawki. Przykładem jest zażywanie leków nasennych, uspokajających czy przeciwbólowych. Z czasem przyjmowane dawki przestają na nas działać. W takim przypadku podwajamy je, a gdy to już nie przynosi oczekiwanego efektu – szukamy coraz mocniejszych zastępników.

Uzależnienie od witamin odgrywa coraz poważniejszy i częstszy problem w naszym społeczeństwie. Nałóg związany z suplementami diety jest związany bezpośrednio z lekomanią. Lekomania to nic innego jak uzależnienie od szeroko dostępnych w aptekach na receptę, a nawet bez recepty leków, takich jak leki przeciwbólowe czy nasenne. Zażywanie takich środków nieumiejętnie, w dużych dawkach często prowadzi do uzależnienia psychicznego oraz fizycznego. Dlatego tak ważna jest terapia odwykowa i detoks organizmu z substancji toksycznych.

 

Konsekwencje nadmiernego zażywania suplementów diety

Pamiętajmy, że suplementy nie są nam potrzebne do życia, odpowiednia ilość witamin jest dostarczana wraz z pożywieniem.  Nadmierne zażywanie witamin, zamiast pomóc może doprowadzić do różnych niepożądanych dolegliwości, takich jak:

  • Witaminy z grupy B – uzależnienie fizyczne,
  • Witamina E – zaburzenia układu pokarmowego,
  • Witamina A – ociężałość, utrata apetytu, osłabienie kości i mięśni, zmiany skórne, nawet nowotwór,
  • Witamina D – wymioty, osłabienie, bóle głowy, wielonarządowe powikłania – uszkadza nerki, płuca, serce,
  • Witamina K – zwiększa ryzyko zakrzepów.

Nadmiar witaminy B w organizmie powoduje najczęściej biegunkę oraz inne zaburzenia układu pokarmowego, a także zaburzoną koordynację ruchową i drętwienie kończyn. Zaczynamy wierzyć w to, że tylko przyjęcie danego preparatu poprawi na przykład kondycje naszych włosów, paznokci czy też pomoże w koncentracji podczas nauki, pracy. W taki sposób wpadamy w sidła nałogowego przyjmowania różnych suplementów diety i przekonanie, że są one najlepszym rozwiązaniem na trudności spotykane w życiu. Można to śmiało porównać do efektu placebo. Kiedy jesteśmy już na etapie przyjmowania preparatów w większej ilości i od dłuższego czasu, to ich odstawianie powinno przebiegać powoli, aby nie wywołać gwałtownej reakcji organizmu.

 

Kiedy powinieneś się zaniepokoić przyjmowanie suplementów diety?

  • Odczuwanie potrzeby zażycia witamin – tak jak w przypadku innych uzależnień, tak i tu pojawia się tzw. głód i potrzeba zażycia kolejnej dawki. Nie przyjęcie leku powoduje lęk i panikę. Osoba taka często myśli, że nie poradzi sobie bez zażywanego do tej pory suplementu.
  • Ciągłe zwiększanie dawki, czyli zmiana tolerancji – uzależnienie od suplementów diety zazwyczaj zaczyna się bardzo niepozornie. Osoba biorąca witaminy żyje w przekonaniu, że takie tabletki nie uzależniają i zwiększenie dawki nie będzie miało negatywnych konsekwencji, a wręcz przeciwnie.
  • Zażywanie suplementów mimo widocznych skutków ubocznych – wyperswadowanie myśli, że winą niepożądanych efektów są zażywane suplementy diety.