000000194241 Numer księgi rejestru podmiotu leczniczego nadany przez Wojewodę

Czy techniki relaksacyjne wspomagają walkę z uzależnieniem?

Czy techniki relaksacyjne wspomagają walkę z uzależnieniem?

admin

Radzenie sobie z uzależnieniem wymaga nie tylko wytrwałości i pomocy specjalisty, ale również zastosowania odpowiednich metod relaksacyjnych. Dzięki nim zyskujesz dodatkową pomoc, a przy tym potrafisz odnaleźć spokój oraz wewnętrzną siłę. Dlatego dowiedz się, czy techniki relaksacyjne wspomagają walkę z uzależnieniem i skorzystaj z nich, by poradzić sobie z chorobą.

Relaksacja a walka z uzależnieniem

Uzależnienie od hazardu, Internetu, alkoholu bądź narkotyków wpływa na funkcjonowanie Twojego organizmu. Jednak dotyczy to nie tylko zdrowia fizycznego, ale również psychicznego. Dlatego tak ważne jest to, żebyś doprowadził do równowagi obu tych sfer, ponieważ tylko wtedy powrócisz do dawnego życia. Zwróć też uwagę na to, że uzależnienie często prowadzi do depresji, bezsenności bądź zaburzeń psychicznych. W takich sytuacjach konieczne jest odzyskanie spokoju, a pomagają w tym właśnie techniki relaksacyjne. Dzięki nim jesteś w stanie wyciszyć się, a także zyskać więcej energii do tej nierównej walki z chorobą.

Dlaczego warto stosować techniki relaksacyjne?

Zastanawiasz się, czy techniki relaksacyjne wspomagają walkę z uzależnieniem? Otóż tak, co przede wszystkim jest związane z nauką radzenia sobie ze stresem. Dzięki temu możesz poczuć się silniejszy, ale też zyskujesz większą wytrwałość w trakcie leczenia. Pamiętaj również o tym, że techniki relaksacyjne pomogą Ci podczas odwyku i po zakończeniu leczenia. W ten sposób jesteś w stanie poradzić sobie z potencjalnymi wątpliwościami bądź utratą silnej woli. Jednak zwróć uwagę na to, że to nie są jedyne powody, dla których powinieneś wspomagać walkę z uzależnieniem poprzez ćwiczenia relaksacyjne.

Przyspieszysz proces leczenia organizmu

Według najnowszych badań dobry stan psychiczny wpływa na przyspieszenie procesów leczenia organizmu. Dzięki temu, że ćwiczenia relaksacyjne pomogą Ci w przywróceniu spokoju oraz równowagi psychicznej, to wzmacniasz zdrowie fizyczne. Zauważ, że jest to niezwykle istotne szczególnie w trakcie wychodzenia z nałogu, ponieważ stosowanie używek zawsze bardzo negatywnie wpływa na sposób funkcjonowania organizmu.

Zlikwidujesz skutki stresu

Wychodzenie z nałogu to bardzo trudny okres, który wymaga pełnego skupienia na sposobach radzenia sobie z tą trudną chorobą. Może być Ci trudno osiągnąć taki stan, jeżeli nie zastosujesz odpowiednich ćwiczeń relaksacyjnych. Dlatego przy ich pomocy zlikwidujesz stres, a także jego skutki, które dodatkowo pogarszają Twoje samopoczucie i zmniejszają siły oraz chęci do walki z nałogiem. Mowa tu przede wszystkim o bólach głowy, problemach z koncentracją, a nawet przeciwdziałaniu niektórym chorobom jak cukrzyca, nadciśnienie bądź zawał serca.

Zwalczysz bezsenność

Jednym z najczęstszych problemów, na jaki uskarżają się osoby w trakcie odwyku, jest bezsenność. W konsekwencji możesz czuć się mało wypoczęty, ale też zwiększa się napięcie emocjonalne, które towarzyszy Ci w trakcie stresujących sytuacji. Poza tym bezsenność wpływa na zaburzenie naturalnego rytmu biologicznego, co jest szczególnie niebezpieczne u młodych ludzi. Dlatego tak istotne jest to, żebyś zwalczył tę przypadłość, w czym mogą Ci pomóc m.in. ćwiczenia relaksacyjne. Dzięki temu, że zredukujesz ilość stresu, to będziesz w stanie przespać całą noc, a wtedy zyskasz więcej siły na walkę z nałogiem.

Znajdziesz czas na myślenie

Cały proces związany z wychodzeniem z nałogu wiąże się z ogromnym stresem oraz gonitwą myśli. Możesz też odczuwać wątpliwości, czy na pewno odwyk przyniesie oczekiwane rezultaty. Dlatego tak ważne jest to, żebyś miał chwilę, gdy w atmosferze spokoju będziesz mógł przemyśleć niektóre kwestie. Dzięki temu nie tylko zyskasz większą pewność, że podejmujesz dobrą decyzję, ale też staniesz się szczęśliwy i zrelaksowany. W ten sposób zyskasz nową energię, która na pewno przyda Ci się w chwili zwątpienia oraz w trakcie kolejnych trudności.

Poprawisz koncentrację

Niezwykle istotne jest to, że ćwiczenia relaksacyjne wpływają na poprawę aktywności prawej półkuli mózgu. Dzięki temu chwila odstresowania pomoże Ci w poprawie koncentracji. Wtedy będziesz w stanie skupić się na tym, co jest w tej chwili dla Ciebie najważniejsze, czyli na wyjściu z nałogu. Poza tym techniki relaksacyjne sprawią, że będziesz myślał pozytywniej, a przy tym pozbędziesz się problemów z zapamiętywaniem. Wszystkie te czynniki na pewno przyczynią się do łatwiejszego i szybszego wyjścia z nałogu.

Techniki relaksacyjne nie tylko dla uzależnionych

W trakcie walki z uzależnieniem ważne jest nie tylko wsparcie dla Ciebie, ale również Twoich bliskich. To oni najlepiej wiedzą, ile potrzeba siły, energii i wytrwałości, by poradzić sobie z myślą, że ich krewny lub przyjaciel boryka się z taką chorobą. W konsekwencji sami często są zestresowani, popadają w otępienie oraz bezsenności. Dlatego zajęcia z technik relaksacyjnych pomagają w odzyskaniu równowagi psychicznej i poradzeniu sobie ze stresem. Pod wpływem ćwiczeń umysł uwalnia się od problemów, a zamiast tego następuje chwila odprężenia, rozluźnienia mięśni, a także wyciszenia.