000000194241 Numer księgi rejestru podmiotu leczniczego nadany przez Wojewodę

Fobia społeczna – jak sobie radzić z ekstremalną nieśmiałością?

Fobia społeczna – jak sobie radzić z ekstremalną nieśmiałością?

admin

Miliony osób na całym świecie codziennie walczą z fobią społeczną. Ogromny strach i lęk przed interakcjami z innymi ludźmi bywa paraliżujący i utrudnia normalne funkcjonowanie osobom cierpiącym na to zaburzenie. Bez względu na źródło tego problemu, należy je codziennie przezwyciężać i stawić mu czoła. Poznaj sposoby, jak radzić sobie z fobią społeczną.

Fobia społeczna – co to jest?

Jest to zaburzenie z grupy nerwicowych, bardzo często mylone z dużą nieśmiałością. Amerykańskie Stowarzyszenie Lęku i Depresji ogłosiło, że około 15 milionów osób żyjących w Stanach Zjednoczonych zmaga się z tak zwanym lękiem społecznym. Objawia się on silnym strachem przed odrzuceniem, ośmieszeniem lub poniżeniem w sytuacjach o charakterze społecznym np. kontakt i rozmowa z drugą osobą, wystąpienia publiczne, przemawianie do grona odbiorców. Niektórzy badacze twierdzą, że cierpi na nią od 3 do 13% populacji. Często bywa określana nawet jako choroba cywilizacyjna.

Jak objawia się fobia społeczna?

Należy pamiętać, iż znaczącą różnicą między nieśmiałością a fobią społeczną jest przede wszystkim sposób myślenia chorego. Osoba nieśmiała boi się, że źle wypadnie w oczach innych. Z kolei osoba cierpiąca na fobię społeczną nie tyle, ile boi się, co jest przekonana o tym, że na pewno źle wypadnie. Cierpiący na to zaburzenie z góry zakłada negatywną ocenę. Jest pewna, że zostanie ośmieszona, czuje się gorsza i mniej wartościowa. Do tego wszystkiego, poza negatywnymi myślami dochodzą objawy fizyczne. Takie jak: przyśpieszone bicie serca, potliwość dłoni, uczucie gorąca, przyśpieszony oddech, drżenie rąk. Ponadto, osoba zmagająca się z fobią społeczną twierdzi, że te wszystkie objawy widać na zewnątrz, co jeszcze bardziej ją zawstydza oraz krępuje. Warto jednak wspomnieć, że istnieje grupa osób, u której objawy ukazują się w zupełnie inny sposób. Mogą to być napady histerii, paniki, płaczu lub nawet krzyku.

Jakie mogą być skutki zmagania się z fobią społeczną?

Dyskomfort towarzyszący tego typu zaburzeniu prowadzi do unikania kontaktów społecznych i towarzyskich. Osoby chore to zazwyczaj małomówni introwertycy, domatorzy. Największą torturą dla chorych są wszystkie spotkania z innymi osobami. Takie jak: randki, jedzenie w obecności innych, rozmowy telefoniczne, nawiązywanie znajomości, a nawet pójście do sklepu, czy jazda komunikacją miejską. Wszystkie te czynniki składają się na to, że osoba zmagająca się z fobią społeczną izoluje się od ludzi i unika kontaktów. Robi to, aby wyeliminować ryzyko ośmieszenia lub wygłupienia się na oczach innych osób. W skrajnych przypadkach prowadzi to nawet to zaprzestania nauki na obowiązkowym  szczeblu, nie podejmowanie pracy, bądź nie wchodzenie w relacje damsko-męskie. Niestety cierpiący często szukają ukojenia w alkoholu lub innych substancjach psychoaktywnych. Zdarza się także, że uciekają do świata Internetu, co jeszcze bardziej ich izoluje.

Jak leczyć fobię społeczną?

W poprzednich akapitach wspomniano, że fobia społeczna to w odróżnieniu od nieśmiałości zaburzenie na tle nerwowym. W związku, z czym musi być leczona przez lekarza psychiatrę. Podstawą leczenia jest zdecydowanie terapia poznawczo-behawioralna. Zadaniem terapeuty jest zmiana negatywnych schematów myślowych na pozytywne. Chory w tym czasie wyobraża sobie i opowiada o sytuacjach, których się przeraźliwie lęka. Dobrym dopełnieniem leczenia terapeutycznego jest wspomaganie się farmakologicznie. Włącza się wówczas leki o działaniu antydepresyjnym, z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny, czyli tak zwane SSRI. Należy jednak pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa przyjmowanie leków powinno być krótkotrwałe i najlepiej z przerwami. W innej sytuacji organizm może się zaadoptować do podawanych substancji i zmniejszają one swoją skuteczność.

Czy można poradzić sobie samemu?

Zdecydowanie warto zasięgnąć pomocy wśród specjalistów, jednak zanim zdecydujemy się na taki krok, może warto stawić czoła swoim lękom? Przede wszystkim należy zmienić myślenie i nie wybiegać myślami w przyszłość. To właśnie niepotrzebne analizowanie i zapętlanie się w negatywnych odczuciach prowadzi do wytwarzania się lęku. Bardzo często chorego nie spotyka żadne ośmieszenie ani porażka, a on mimo to w swojej głowie projektuje najstraszliwsze scenariusze, które powodują negatywne skutki zaburzenia jakim jest fobia społeczna. Warto także mieć u swojego boku osobę, której ufamy, która nas wspiera i osiągamy przy niej poczucie bezpieczeństwa. Taki ktoś może dawać osobie cierpiącej na fobię społeczną poczucie ukojenia i spokoju, a co za tym idzie, nie będzie się czuła odrzucona. Pamiętajmy, że fobie to nie wstyd i jeżeli zmagamy się z jakimś problemem, który ogranicza nam swobodne życie, warto udać się do lekarza specjalisty.