000000194241 Numer księgi rejestru podmiotu leczniczego nadany przez Wojewodę

Gdy sport staje się wrogiem. Uzależnienie od sportu

Gdy sport staje się wrogiem. Uzależnienie od sportu

admin

W ostatnim czasie zdrowy styl życia, a w tym aktywność fizyczna jest bardzo popularna i niewątpliwie w dobie walki z otyłością jest pozytywnym zjawiskiem. Można nawet mówić o modzie na zdrowy tryb życia. Prawie każdy stara się raz na jakiś czas pójść na siłownię lub przejażdżkę rowerową. Bardziej ambitni ćwiczą kilka razy w tygodniu, a są i tacy, którzy robią to codziennie. Oprócz pięknej sylwetki i korzystnego wpływu na zdrowie, sport niesie ze sobą negatywne aspekty. Nie chodzi tutaj o kontuzję, które zawsze łączą się z aktywnością fizyczną. Mało kto wie, że istnieje takie zjawisko jak uzależnienie od sportu.

Czy to jeszcze pasja czy już uzależnienie?

Niewątpliwie nie każdy kto codziennie chodzi biegać lub ćwiczy na siłowni boryka się z uzależnieniem. Gdy ćwiczenia przestają być przyjemnością, a zaczynają być niekontrolowanym przymusem pojawia się problem. Ciągłą walka o lepsze wyniki i nieustanna chęć poprawiania swojej kondycji fizycznej to symptomy choroby. O zaburzeniu behawioralnym jest mowa, gdy ćwiczymy, aby pozbyć się złych stanów emocjonalnych (np. lęków), ćwiczenia nas „pochłaniają”, plan dnia podporządkowany jest ćwiczeniom, w przypadku rezygnacji z aktywności fizycznej lub jej ograniczenia występuje syndrom odstawienia. Oprócz tego uzależnieni nie zmieniają formy ćwiczeń. Cały czas wykonują te same monotonne ruchy, jedynie zwiększający ich intensywność. Najczęściej problem ten dotyczy osób jeżdżących na rowerze i biegających. Nałogowy pasjonat sportu nie jest w stanie przeżyć dnia bez ćwiczeń, nawet gdy jest chory lub kontuzjowany. Uzależnienie od sportu prowadzi do zaniedbywania rodziny, kontaktów towarzyskich i pracy. Często osoby borykające się z tym problemem są osamotnione, tracą rodzinę oraz pracę. Do tego dochodzi obsesyjne sprawdzanie składu jedzenia i liczenie kalorii. Całe życie zostaje podporządkowane aktywności fizycznej.

Należy pamiętać, że wyczynowy sport nie równa się uzależnieniu od aktywności fizycznej. Zawodowi sportowy nie cierpią na syndrom odstawienia, gdy pominą punkt z planu treningowego. W odróżnieniu od nałogowców mają świadomość, że aktywność fizyczna podczas choroby lub kontuzji nie wpłynie na utrzymanie ich formy, a może pogorszyć ich stan zdrowia. Zawodowi sportowcy mają rodziny, przyjaciół oraz poczucie, że sport to ich praca, a nie niekontrolowany obowiązek. Dlatego wyczynowych sportowców pomimo tego, że całe swoje życie podporządkowali sportowi nie można nazwać uzależnionymi.

Skąd bierze się uzależnienie od aktywności fizycznej?

Najczęściej (jak każdy z nałogów) dotyczy osób z niską samooceną. Prawdopodobieństwo, pojawienia się uzależnienia od sportu jest wysokie u jednostek borykających się z zaburzeniami odżywiania oraz niemogącymi zaakceptować swojego wyglądu.

Inną przyczyną uzależnienia od sportu jest przyzwyczajenie do wysokiego poziomu hormonu szczęścia. Mowa o endorfinach, które uwalniają się w organizmie m.in. podczas aktywności fizycznej, ale także przy jedzeniu czekolady czy uprawianiu seksu. Powodują dobre samopoczucie i uczucie zadowolenia z siebie. Oprócz tego endorfiny koją ból i zmniejszają odczucie stresu. Ich działanie można porównać działania morfiny. W czasie uprawiania sportu uwalnia się również adrenalina, która pobudza organizm, przyspiesza bicie serca i podnosi stężenie ciśnienia we krwi. Również może uzależniać. Nałogowi sportowy pośrednio są uzależnieni od tego hormonu oraz endorfin. Nie tylko sama aktywność fizyczna jest dla nich przyjemnością, ale także endorfiny i adrenalina wydobywające się w trakcie ćwiczeń.

Gdy sport staje się wrogiem. Uzależnienie od sportu

Do czego prowadzi sportowy nałóg?

Uzależnienie to ma negatywny wpływ zarówno na kondycję fizyczną jak i psychiczną. Nie licząc wspomnianego wyżej osamotnienia, kłopotów rodzinnych czy utraty pracy nałóg ten często kończy się depresją. Uzależnienie od sportu prowadzi również pogorszenia stanu fizycznego. Ciało staje się osłabione nadmiernymi treningami. U kobiet zanika cykl miesiączkowy. Często pojawiają się omdlenia, dolegliwości dermatologiczne, wypadają włosy, łatwiej zachorować na choroby zakaźne i złapać kontuzję.

Walka z uzależnieniem

Jak w przypadku każdego nałogu pierwszą fazą walki z uzależnieniem powinno być uświadomienie samemu siebie, że ma się problem. Psychoterapia jest jedyną formą leczenia, którą stosuje się przy walce z nałogowym uprawianiem sporu jest. Terapeuta często pomaga zaakceptować samego siebie oraz walczyć z zaburzeniami związanymi z odżywianiem. Celem leczenia jest powrót do „normalnego trybu” życia oraz stworzenie nowej hierarchii wartości, w której sport nie jest ponad wszystkim.

 

1
1