000000194241 Numer księgi rejestru podmiotu leczniczego nadany przez Wojewodę

Jak poradzić sobie z hejtem w necie?

Jak poradzić sobie z hejtem w necie?

admin

W ostatnich latach hejt osiągnął zupełnie nowy poziom — bardziej niebezpieczny i silniejszy. Wszystko przez to, że każdy z nas ma dziś dostęp do Internetu, a to z kolei powoduje, że wiele osób zabrała tam ze sobą także wiele negatywnych emocji. Częstym zjawiskiem stało się wyładowywanie pokładów gniewu, napięcia czy stresów z codziennego życia właśnie na nieznanych nam osobach w sieci. Taka agresja nazywana jest dziś hejtem i może prowadzić do naprawdę niebezpiecznych konsekwencji. Sprawdź, jak można sobie poradzić z hejtem w Internecie.

5 sposobów, jak poradzić sobie z hejtem w necie

Nie bierz wszystkiego do siebie.

Bardzo łatwo jest usiąść przed komputerem, oglądać zdjęcia w mediach społecznościowych i po prostu napisać niemiły komentarz. Tym bardziej że wiele osób nie zwraca uwagę na to, co czuje druga osoba i uznaje, że w ten sposób wykorzystują przywilej związany z wolnością słowa. Powodów takiego postępowania jest wiele — być może dana osoba sama padła ofiarą hejtu i chce się zemścić, robi to z zazdrości lub też w ten sposób chce rozładować swoje negatywne emocje. Jak widzisz, wszystko ma swoją przyczynę, musisz zdawać sobie z tego sprawę i mniej przejmować się takimi opiniami.

Niestety Internet ma drugą stronę medalu, przez co tak łatwo można dziś kogoś zniszczyć, więc nie daj się! To tylko hejt, być może jedna opinia i to w dodatku bez znaczenia.

W razie potrzeby możesz też zablokować lub wyciszyć hejtera, ale jednak mimo wszystko, gdy opinie są ogólnodostępne, to warto mieć je pod kontrolą, żeby przesadnie się nie rozrosły. Wtedy trudniej będzie je zatrzymać.

Rozmawiaj o tym, co czujesz.

Najgorszym możliwym rozwiązaniem jest zakopanie wszystkich emocji pod dywan. Taki sposób radzenia sobie z hejtem sprawia, że już wkrótce nagromadzone napięcie, stresy i odczucia wyjdą na wierzch pod postacią zaburzeń lękowych czy stanów depresyjnych. Dlatego koniecznie porozmawiaj o tym, co czujesz z przyjaciółmi, rodziną lub skorzystaj z pomocy psychoterapeuty. Być może dzięki temu też uzyskasz cenną poradę, która pomoże Ci w radzeniu sobie z hejtem.

Nie daj wpędzić w dyskusję.

Nie zawsze, ale w niektórych sytuacjach istotne jest to, żeby nie odpowiadać na negatywne komentarze, czasem nawet nie opłaca się ich usuwać. Jakakolwiek reakcja może sprowokować drugą osobę do jeszcze większej aktywności, a to prowadzi już do otwartej wojny. Najlepiej zrezygnuj z dolewania oliwy do ognia i po prostu zignoruj ten komentarz. Pomyśl sobie, że przecież każdy ma prawo mieć swoje zdanie, a to jest opinia tej konkretnej osoby i być może nikogo więcej.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku hejtu profesjonalnego, który dotyczy firm, marek czy osób piastujących wysokie stanowiska. Wtedy nie zawsze ignorowanie ma sens. Wiele firm woli odpowiedzieć na negatywny komentarz, ale bez emocji i próbując ukazać, że są w stanie nawet przyznać się do błędu. W takiej sytuacji warto zaproponować rabat czy kod rabatowy oraz inną okazję, która będzie rekompensatą za to, że usługi czy produkty nie spełniły oczekiwań.

Walcz od środka.

Jeśli hejt miał miejsce jakichś czas temu i nadal w sieci możesz znaleźć negatywne czy wręcz obraźliwe komentarze na Twój temat, to możesz zacząć działać. Jak? Kiedy dotyczy to Facebooka, to zgłoś konkretne profile, gdyż tego typu zachowanie jest niezgodne z ich regulaminem. Co ciekawe niejednokrotnie okazuje się, że są to konta nieistniejące, gdyż zostały stworzone po to, aby właśnie obrazić kogoś czy otwarcie go skrytykować. Takie działanie też jest niezgodne z polityką Facebooka. Przy okazji możesz zyskać potwierdzenie, że nie ma sensu denerwować się z powodu kogoś, kto nawet nie potrafi podpisać się pod tym, co myśli. Takie osoby dziś nazywamy internetowymi trollami.

Kiedy administrujesz profil czy stronę, gdzie pojawiły się negatywne opinie i przede wszystkim nieprawdziwe, to możesz też oczywiście je usunąć. Nie zawsze to dobre rozwiązanie krótko po tym, jak zostały one dodane. Najlepiej chwilę odczekać i wtedy się ich pozbyć.Takie sprzątanie warto prędzej czy później wykonać, aby hejt przestał się rozprzestrzeniać i przynosić negatywne efekty, jak wykluczenie, pogorszenie renomy firmy czy ciągłe wracanie do przykrych wspomnień.

Spróbuj obrócić wszystko w żart.

Istnieje jeszcze jedna technika, która pozwala często odeprzeć niepochlebne opinie i hejt, czyli zamiana wszystkiego w żart. Jeśli hejtem był po prostu pojedynczy komentarz na jednym z portali społecznościowych, to możesz zdecydować się na odpowiedzenie mu. Jednak upewnij się, że masz do czynienia z prawdziwą osobą, która podpisuje się imieniem i nazwiskiem. W innym przypadku szkoda czasu, bo to jeszcze bardziej zachęci trolla do działania. Zatem, kiedy zdecydujesz się odpisać, pozwól sobie na odrobinę luzu i właśnie na żart. Kategorycznie unikaj tzw. odbijania piłeczki, gdyż takie rozwiązanie zazwyczaj przynosi więcej szkody niż pożytku. Może sprowokować hejtera do jeszcze odważniejszego wyrażania opinii, a nawet zachęci inne osoby również do aktywności, niekoniecznie pozytywnej.