000000194241 Numer księgi rejestru podmiotu leczniczego nadany przez Wojewodę

Jak rozpoznać zakupoholizm?

Jak rozpoznać zakupoholizm?

admin

Z pozoru niepozorne robienie zakupów może wiązać się z uzależnieniem zwanym zakupoholizmem. To jedno z tych uzależnień, które jest szczególnie często bagatelizowane. Jednak w rzeczywistości często podłożem takiego zachowania staje się zaburzenie psychiczne i to bardzo groźne, bo nie tylko wpływające negatywnie na stan emocjonalny, ale też na portfel osoby uzależnionej. Niezwykle ważne jest zrozumienie, co należy do najczęściej pojawiających się objawów zakupoholizmu, gdyż jak najszybsze rozpoznanie jest tutaj kluczowe.

Czym jest zakupoholizm?

Na samym początku ważne jest to, aby dokładnie wiedzieć, na czym polega problem związany z zakupoholizmem. Otóż najogólniej mówiąc, jest to uzależnienie od robienia zakupów, nabywania nowych produktów pomimo tego, że nie są one nam potrzebne. W wyższych fazach zakupoholizmu można określić to już natręctwem kupowania, gdyż chory robi to już niemal odruchowo, bez zastanowienia.

Wiele osób dziś boryka się z konsumpcjonizmem. Ze względu na to, że sklepy są zapchane produktami i na każdym kroku pojawia się coraz więcej modnych nowości, wiele osób łapie się na tym, że chce mieć coraz więcej i więcej. Ten stan jeszcze nie jest zakupoholizmem, ale jednak stanowi ryzyko, że pewnego dnia nim się stanie.

Samo uzależnienie od kupowania bardziej skupia się na sferze emocjonalnej, gdzie nabywanie nowego towaru na moment pozwala rozładować stres, napięcie czy dowartościować. Zresztą wygląda to podobnie, jak u osób uzależnionych od alkoholu, które sięgają po trunek, aby zapomnieć o problemach i na moment oderwać się od negatywnych emocji. Tutaj kupowanie jest receptą na chwilę szczęścia, jednak z im bardziej zaawansowanym stadium mamy do czynienia, tym nowe produkty dają już coraz mniej satysfakcji, ale i tak uwolnienie się od nałogowego kupowania staje się niezwykle trudne.

Objawy zakupoholizmu 

XXI wiek odznaczył się jako czas, kiedy kupowanie i posiadanie nowych przedmiotów stało się wyznacznikiem statusu społecznego. Im więcej mamy, tym bardziej jesteśmy poważani i tym samym czujemy się szczęśliwsi. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które może doprowadzić do pojawienia się znacznie większych problemów niż wydawanie większej ilości pieniędzy, niż ich posiadanie.

Oto najczęstsze objawy wskazujące na to, że chory boryka się z zakupoholizmem:

● niezwykle silna potrzeba częstego robienia zakupów — stacjonarnych, ale też internetowych,

● częste kupowanie pod wpływem chwili, uleganie nagłym potrzebom posiadania czegoś,

● częste poprawianie sobie humoru dzięki chodzeniu na zakupy,

● chodzenie do sklepów w wolnych chwil, kupowanie niepotrzebnych przedmiotów i ukrywanie tego przed bliskimi,

● rezygnacja ze swoich pasji, przyzwyczajeń i zamiast tego chodzenie do sklepów,

● objawy abstynencyjne — to złe samopoczucie, które występuje w sytuacji, gdy czułeś, że musisz zrobić zakupy i mieć coś nowego, ale jednak tego nie zrobiłeś z różnych powodów, czasem zawodowych.

Standardem u osób uzależnionych od kupowania jest wpadanie w błędne koło. Co to w praktyce oznacza? Głównie to, że najpierw wydają pieniądze — często pożyczone czy też zwiększają limity na kartach kredytowych — a następnie chwilowo czują się lepiej, bardzo pozytywnie, jakby wszystkie problemy na moment znikały.

W tym stanie nie przyznają się, że są uzależnione, jednak tego typu odczucia znikają i to bardzo szybko. Zamiast tego pojawia się cała gama negatywnych emocji — wyrzuty sumienia, żal do siebie samego, symptomy depresyjne, frustracja czy zredukowane lęki. Uczucia mogą do tego stopnia przytłaczać, że chorzy szukają jakiegokolwiek sposobu, żeby na moment przyćmić to, co czują. Wtedy zazwyczaj znów ruszają na zakupy. Ewentualnie sięgają po inne używki, co także staje się sporym problemem.

Do czego prowadzi zakupoholizm?

Skutki zakupoholizmu przede wszystkim odbijają się na sferze psychicznej. Chory często jest podatny także na wiele innych uzależnień, np. od leków, alkoholu. Poza tym niemożność samodzielnego wyjścia z nałogu doprowadza do pogłębienia się problemów psychicznych i pojawienia się objawów związanych z depresją czy stanami lękowymi.


Nie można zapomnieć również o sferze finansowej. W końcu nic nie jest za darmo, a wiele osób uzależnionych od robienia zakupów ceni sobie głównie towary od znanych projektantów czy wyprodukowane przez najbardziej cenione marki. Wszystko to sprawia, że uzależniony traci wszystkie pieniądze, a później zapożycza się w bankach, u znajomych i rodziny, a także w parabankach. Długi rosną, co odbija się na życiu takiej osoby, ale też na kondycji finansowej rodziny. Często prowadzi to do rozwodów czy utraty kontaktów z rodziną.


Konieczne jest zatem jak najszybsze podanie ręki takiej osobie i pokazanie jej, że zakupoholizm jest problemem, z którym wiele osób walczy i naprawdę da się z niego wyjść. Jednak niezbędne będzie podjęcie walki, a najlepiej od razu skierowanie się do specjalisty, tj. do terapeuty specjalizujące się w tego typu nałogach. Im szybciej podejmiesz taką decyzję, tym krócej zajmie Ci prostowanie wszystkich spraw finansowych oraz rodzinnych.