000000194241 Numer księgi rejestru podmiotu leczniczego nadany przez Wojewodę

Jak żyć po zdradzie, aby nie wpaść w depresję lub uzależnienie?

Jak żyć po zdradzie, aby nie wpaść w depresję lub uzależnienie?

admin

Odkrycie zdrady w związku jest bez wątpienia jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń, których możemy doświadczyć w życiu. O zdradach słyszymy bardzo często, ale dopiero, gdy temat niewierności dotknie nas bezpośrednio, zdajemy sobie sprawę, jakie niesie to ze sobą cierpienie. Czujemy się osamotnieni, oszukani, bezwartościowi, przez co spada nasza samoocena. Za swoją lojalność otrzymujemy kłamstwo. Oczywiście nie każda zdrada musi oznaczać koniec związku, natomiast z całą pewnością poradzenie sobie z nią jest niesamowicie ciężkie i długotrwałe. Jest wiele par, którym się udało odbudować związek. Natomiast jeśli czujemy, że nie jesteśmy w stanie wybaczyć zdrady, lepiej jest odejść i pozwolić na to samo partnerowi. Poznajmy zatem kilka zaleceń, przez które warto przejść, aby nie wpaść w depresje, bądź uzależnienie po rozstaniu.

 

Życie po zdradzie – Krok 1: Wypłacz się!

Rozstanie nigdy nie jest łatwe, a gdy dochodzi do tego jeszcze zdrada łatwo popaść w chorobę. Dlatego, gdy jesteśmy na początkowym etapie „życia po zdradzie”, dajmy upust swoim emocjom, nie warto udawać, że nic się nie stało. Stało się! Nasze poczucie bezpieczeństwa oraz pewność siebie zostało zaburzone. Nie należy jednak myśleć, że wszystko w co wierzyliśmy, było jednym wielkim kłamstwem, bo tak nie było – takim myśleniem, doprowadzimy siebie tylko do jeszcze gorszego stanu.  Wypłaczmy i wygadajmy się najlepiej bliskiej nam osobie, wyrzućmy z siebie cały żal i ból po stracie, tak aby więcej do tego nie wracać i rozpamiętywać. Dzielenie się swoim cierpieniem z innymi pozwala przyspieszyć proces uzdrowienia. Poprzez poświęcenie wystarczającej ilości czasu na „żałobę” i odkrywanie negatywnych emocji, będziesz w stanie je przepracować i doprowadzić do końca, a tym samym szybciej wrócić do normalnego stanu.

2.Zadbaj o siebie

Zostawmy stary T-shirt i dres na dnie szafy, to tylko wprowadza nas w zły nastrój, a tego chcemy przecież uniknąć. Załóżmy piękne ubranie, w których czujemy się dobrze i dzięki którym poczujemy się pewnie siebie. Wielu z nas, będąc w związku nie miało czasu na zrobienie czegoś tylko dla siebie. Masaż, siłownia, a może jakieś ukryte marzenie? Teraz jest idealny moment na realizacje wszystkich niespełnionych planów, a nawet fanaberii. Dzięki temu zobaczymy, że życie może być piękne, również będąc singlem i świetnie dajemy sobie radę w pojedynkę.

 

Krok 3: Wyjdź z domu

Nie zamykajmy się w czterech ścianach albo co gorsze nie uciekajmy w alkohol i inne używki. Umówmy się ze znajomymi do kina, na rolki lub małą wycieczkę poza miasto. Najlepszym rozwiązaniem jest uprawianie sportu. Aktywność fizyczna ma znaczący wpływ w całym procesie „uzdrowienia” po rozstaniu, ponieważ wzmaga produkcję dopaminy i serotoniny przez mózg. Te neuroprzekaźniki są odpowiedzialne za regulację naszego humoru oraz snu, ponadto mają bezpośredni wpływ na jasność i przejrzystość naszych myśli. Ogólnie rzecz biorąc, osoby z niskim poziomem dopaminy i serotoniny często cierpią z powodu depresji i braku motywacji. Aktywność fizyczna pomoże poprawić naszą relację z sobą samym oraz sprowokuje zwiększenie poziomu naszego poczucia własnej wartości i dobrego samopoczucia. Nasza walka z cierpieniem i negatywnymi uczuciami związanymi ze stratą partnera, będzie dużo łatwiejsza.

Wybaczyć, czy nie?

Zdrada w wielu przypadkach nie oznacza końca związku. Może być początkiem nowego związku z tym samym partnerem. Związek przechodzi na inny poziom komunikacji i więzi. Czasami zdrada łączy, gdyż pokazuje nam, jak bardzo nam zależy na parterze, jak wiele możemy stracić oraz staje się źródłem docenienia i pojawienia się nowej jakości w związku, dużo większej dojrzałości. Niezbędnym elementem w poradzeniu sobie po zdradzie jest wybaczenie, którego nie możemy mylić z zapomnieniem. Wybaczenie jest tu rozumiane jako zamknięcie starego etapu w związku, a rozpoczęcie nowego. To bardzo trudny proces, który dużo łatwiej przejść przy wsparciu psychoterapeuty. Nie wstydźmy się prosić o pomoc, każdy z nas ma gorsze chwile w życiu.