000000194241 Numer księgi rejestru podmiotu leczniczego nadany przez Wojewodę

Jakie są objawy odstawienia alkoholu?

Jakie są objawy odstawienia alkoholu?

admin

Zespół abstynencyjny bardzo często rozwija się u osób, które dotychczas nadużywały regularnie spożywanie napojów wysokoprocentowych i nagle je odstawiają, czy też drastycznie zmniejszają przyjmowaną dawkę. Alkoholowy zespół abstynencyjny nie zawsze jest groźny. Natomiast zdarza się również, że zagraża on nawet życiu i jest bardzo uciążliwy zarówno dla samego alkoholika, jak i jego najbliższych. Dlatego nie należy tego problemu lekceważyć oraz warto rozpocząć jak najszybciej leczenie. Jakie są więc objawy odstawienia alkoholu i kiedy jest najbardziej groźne? Jakie leczenie stosuje się u osób, u których rozwinie się alkoholowy zespół abstynencyjny?

 

Czym jest zespół abstynencyjny?

Rezultatem odstawienia alkoholu lub innego środka uzależniającego jest wspomniany już tzw. zespół abstynencyjny. W lżejszych przypadkach objawia się on bólem głowy lub uczuciem niepokoju. Natomiast w tych ciężkich przypadłościach może doprowadzić do napadów drgawkowych. Są to nagłe i niekontrolowane skurcze mięśni, których głównym zagrożeniem jest możliwość doznania urazu. Badania naukowe wykazują, że są one wynikiem takich zmian w organizmie jak obniżenie ciśnienia czy spadek poziomu hormonów – między innymi dopaminy i adrenaliny. Wraz z czasem objawy ustępują, dlatego tych najsilniejszych należy spodziewać się w pierwszym miesiącu odwyku oraz u osób, które gwałtownie odcięły się od bodźca uzależniającego. Duży wpływ na skutki zespołu abstynencyjnego ma również rodzaj zażywanej substancji. Inaczej będzie go przechodzić osoba walcząca z narkotykami, a inaczej ta z alkoholem.

 

Objawy odstawienia alkoholu

Każdy z nas jest inny i tak jak w przypadku grypy, tak i u osób odstawiających alkohol objawy mogą bardzo znacząco się od siebie różnić.Pierwsze symptomy pojawiają się przeważnie w ciągu 24 do 48 godzin od przyjęcia ostatniej dawki alkoholu. Ze względu na rodzaj i intensywność objawów, jakie zostają rozpoznane u chorego, zespół abstynencyjny dzieli się na niepowikłany oraz powikłany. W przypadku tego pierwszego występują przynajmniej trzy z poniższych objawów:

 • nudności,
 • wymioty,
 • bóle głowy,
 • bezsenność
 • podwyższone ciśnienie krwi,
 • zawroty głowy,
 • problemy ze snem,
 • drżenie rąk i/lub powiek,
 • koszmary senne,
 • nadpobudliwość psychoruchowa,
 • obniżenie nastroju.

Niepowikłana forma zespołu występuje zazwyczaj u osób będących w początkowym etapie alkoholizmu. Wszystkie symptomy ustępują najczęściej po upływie – od dwóch do trzech dni.

Wspomniane wyżej objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego z całą pewnością mogą być dla pacjentów przykre i uciążliwe, jednakże ich występowanie raczej nie zagraża życiu pacjentów, a co więcej, dolegliwości te ustępują samoistnie w ciągu kilkunastu godzin, maksymalnie kilku dni – oczywiście dzieje się tak pod warunkiem, że pacjent zachowuje abstynencję od alkoholu.

Leczenie alkoholowego zespołu abstynencyjnego

W przypadku lżejszej postaci alkoholowego zespołu abstynencyjnego nie ma potrzeby czy konieczności leczenia. Zazwyczaj wystarcza przeczekanie od kilku do kilkunastu godzin – w tym czasie występuje najgorszego samopoczucia. Należy wtedy pamiętać o intensywnym nawadnianiu osoby uzależnionej. Jeżeli jednak stan chorego pogarsza się i zaczynają występować halucynacje, należy od razu zgłosić się na pogotowie. W ostrym zespole abstynencyjnym mogą wystąpić powikłania, takie jak zaburzenie rytmu serca czy depresja oddechowa. Taki pacjent podlegać musi stałej kontroli lekarskiej.

Przy pacjentach, którzy mają przewidzenia, urojenia czy też majaczą, stosowane są środki farmakologiczne z grupy tzw. benzodiazepin. Warto podawać również witaminę B1. W przypadku natężonej psychozy lekarz często decyduje się na podanie leków przeciwpsychotycznych, aby uchronić pacjenta przed nim samym oraz zadbać o bezpieczeństwo otoczenia, które zwykle w tym momencie staje się przedmiotem agresji chorego.

 

Jak długo trwa zespół abstynencyjny

Nie jest powiedziane, że zespół abstynencyjny rozwija się tylko przy długim i systematycznym spożywaniu alkoholu. Nierzadko uaktywnia się również już po pierwszym intensywnym spożyciu napojów wysokoprocentowych. Oczywiście musimy pamiętać, że nie jest to regułą. Natomiast w takim przypadku może trwać ona o wiele krócej niż u osoby, która spożywa alkohol już dłuższy czas. Z tego względu zespół abstynencyjny trwa kilka godzin lub nawet kilka dni. Jest to sprawa indywidualna zależna od kilku czynników.

Gdy alkoholik przejdzie najcięższe dla niego objawy odstawienia wysokoprocentowych substancji, warto, aby udał się na długotrwałe leczenie swojej choroby i dał z siebie jak najwięcej – zainwestował w to całą swoją energię i czas. Wsparcie oraz pomoc specjalisty odgrywa bardzo dużą rolę w wyjściu z uzależnienia. Jeśli choremu rzeczywiście zależy na powrocie do zdrowia, powinien udać się na skuteczną terapię odwykową – tylko w ten sposób jest w stanie uwolnić się od alkoholu.