000000194241 Numer księgi rejestru podmiotu leczniczego nadany przez Wojewodę

Lekomania – przyczyny, skutki, leczenie

Lekomania – przyczyny, skutki, leczenie

admin

Żyjemy w czasach, gdzie oczekiwania społeczne znacząco wzrosły i tempo codzienności jest na tyle szybkie, że nie mamy czasu na podstawowe czynności jak np. wyspanie się czy zrelaksowanie. Wiecznie gdzieś pędzimy, przez co nie ma miejsca na chorobę, ból, czy jakąkolwiek niedyspozycyjność. Konsekwencją jest zażywanie coraz większej ilości leków. Lekomania, tak inaczej nazywane jest uzależnienie od leków, bardzo często prowadzi do poważnych skutków dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Nałóg w znaczącym stopniu wyniszcza organizm i jest trudny do opanowania, ale możliwy! Musimy jednak pamiętać, że wymaga szybkiej pomocy psychoterapeutycznej.  Dowiedz się czym jest lekomania, jakie są jej skutki, przyczyny oraz na czym polega skuteczne leczenie lekomanii?

 

Lekomania – co to jest?

Lekomania to nic innego jak uzależnienie od leków. Mało osób jest świadoma tego, jak łatwo można popaść w uzależnienie od środków farmaceutycznych. Składniki jakie zawarte są w lekach mogą tak samo uzależniać jak toksyny z narkotyków, czy alkoholu.  Osoba uzależniona w początkowej fazie nałogu nie jest świadoma swojego problemu, przyjmuje dany lek, ponieważ jest przekonana, że po nim czuje się znacznie lepiej. W kolejnych fazach dana substancja staje się niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, a jej odstawienie prowadzi do bardzo poważnych skutków ubocznych – jest to faza nałogu.

Przyczyny lekomanii

Powodów uzależnienia od leków jest mnóstwo. Warto pamiętać, że tak sama jak w przypadku uzależnienia od alkoholu, jak i innych nałogów, lekomania jest tak samo poważnym problemem, którego nie powinniśmy lekceważyć. Najczęściej, nawet nie jesteśmy świadomi tego, że sami wpędzamy się w uzależnienie.

Czynniki sprzyjające rozwojowi lekomanii:

 • nieprawidłowe przyjmowanie leków (zwiększanie dawki bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą),
 • coraz większa ilości tanich, łatwo dostępnych leków psychotropowych,
 • dużo szybsze tępo życia,
 • brak czasu na wizytę u lekarza, samodzielne leczenie się,
 • niska samocena, potrzeba poprawienia sobie nastroju,
 • brak zajęć, obowiązków, pasji – nuda,
 • chęć ucieczki od codziennych problemów,
 • za dużo wymagań i obowiązków,
 • potrzeba zwiększenia swojej wydolności psychofizycznej,
 • problemy w domu, pracy,
 • brak autorytetu w momencie pojawienia się kłopotów – brak poczucia bezpieczeństwa.

 

Lekomania – objawy

Do najczęstszych objawów lekomanii, jakie możemy zaobserwować,  należy m.in. zwiększona tolerancja na daną substancję – wraz z czasem dłuższego przyjmowania leku zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na przyjmowaną substancję. Oznacza to, że na początku leczenia mniejsze dawki są zdolne do wywołania pożądanego efektu fizjologicznego (na przykład uśmierzenia bólu czy zredukowania lęku) niż po upływie pewnego czasu. Kolejnym sygnałem uzależnienia, jest bardzo częste myślenie o zażyciu lekarstwa, nawet po skończonej kuracji. Pojawiają się również objawy abstynencyjne, gdy nie ma możliwości przyjęcia leku przez pewien czas, zależne od rodzaju leku i stopnia uzależnienia. Do objawów abstynencyjnych należy: lęk, niepokój, nudności orz wymioty, biegunka, drżenie, ból głowy, a nawet majaczenie. Oznaką uzależnienia lekowego jest także częsta zmiana lekarza w celu zdobycia kolejnej dawki leku oraz bliskie trzymanie leku.

Skutki lekomanii

Niektóre substancje zawarte w lekach wywołują tylko uzależnienie psychiczne, natomiast inne zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Skutki nadużywania leków są różne w zależności od rodzaju przyjmowanej substancji oraz podatności organizmu na dany skład. Długotrwałe przyjmowanie tego samego leku najpierw prowadzi do uzależnienia psychicznego ( bardzo silna potrzeba zażycia leku; brak przyjęcia leku powoduje rozdrażnienie, nerwowość oraz problemy z koncentracją). Następną fazą jest uzależnienie fizyczne, które jest dużo silniejsze od psychicznego i trudniej jest sobie z nim dać radę. Odstawienie substancji powoduje  objawy abstynencyjne, które mogą być groźne dla zdrowia i konieczne jest rozpoczęcie leczenia.

Rezultatem nieprawidłowego przyjmowania leków mogą być m.in.: wrzody żołądka, uszkodzona wątroba oraz nerki, a także dysfunkcja ośrodkowego układu nerwowego.

 

Jak leczyć lekomanię?

Problemu lekomanii nie można lekceważyć. Jeśli zauważymy niepokojące sygnały, objawy uzależnienia należy rozpocząć jak najszybciej leczenie. Kuracja przybiera różne formy, w zależności od siły uzależnienia, lecz zawsze powinna być przeprowadzona pod stałym nadzorem specjalisty. „Trudne” przypadki wymagają przebywania w specjalnych ośrodkach. W początkowym stadium, terapia może być w formie regularnych wizyt w poradniach psychologicznych. Dobrym rozwiązaniem, jest również uczęszczanie na zajęcia grupy wsparcia dla osób z podobnym problemem. Często osoba uzależniona od leków, posiada tendencję do innych nałogów (spożywanie dużej ilości alkoholu, narkotyków) .Dlatego lekomanię najczęściej leczy się w ośrodkach, które prowadzą również  terapię innych przypadłości.

Gdzie należy szukać pomocy? W ośrodkach odwykowych, szpitalach oraz prywatnych klinikach, należy szukać fachowej pomocy.