000000194241 Numer księgi rejestru podmiotu leczniczego nadany przez Wojewodę

Uzależnienie od mediów społecznościowych

Uzależnienie od mediów społecznościowych

admin

Uzależnienie od portali społecznościowych jest zdecydowanie bardzo poważnym zagrożeniem w dzisiejszych czasach. Pomimo że nadmierne przeglądanie Social Mediów, jest stosunkowo nowym utrapieniem to, dotyka już miliony ludzi na całym świecie. Jest to problem społeczny, który może występować zarówno u osób młodych, jak i starszych. Pojawia się zatem pytanie, jak rozpoznać uzależnienie od mediów społecznościowych? Jakie są przyczyny, konsekwencje oraz objawy? W jaki sposób leczyć uzależnienie od Instagrama, czy Facebooka?

 

Uzależnienie od mediów społecznościowych – Objawy

Osoba uzależniona od Social Mediów czuje silną potrzebę przeglądania m.in. profili znajomych, jak i znanych osobowości (aktorzy, piosenkarze oraz popularni obecnie influencerzy). Najprościej osobę uzależnioną  poznać po tym, jak zachowuje się w momencie odstawienia urządzeń umożliwiających dostęp do mediów społecznościowych. Zazwyczaj w takiej sytuacji jest nerwowa, wpada w furię, miewa stany lękowe. W momencie zabrania jej dostępu do Internetu, zachowuje się w podobny sposób do alkoholika, któremu odebrano szklankę z drinkiem. Uzależnienia od Social Mediów nie należy lekceważyć, jest tak samo groźne, jak narkomania, lekomania czy hazard.

 

Sprawdź, czy jesteś uzależniony od Internetu?

  • nie masz kontroli nad czasem, który spędzasz, przeglądając Social Media,
  • gdy, nie możesz skorzystać z Internetu, czujesz wielki niepokój, pustkę, jesteś rozdrażniony, masz wrażenie, że brakuje ci czegoś ważnego,
  • bezsenność, kłopoty z zasypianiem,
  • szybko się denerwujesz i/lub załamujesz, gdy pojawią się negatywne komentarze, które dotyczą Ciebie i tego, co publikujesz
  • zaniedbujesz codzienne obowiązki (domowe, zawodowe, szkolne itp.),
  • tracisz zainteresowanie swoim hobby,
  • zaniedbujesz rodzinę i znajomych, nie spotykasz się i nie rozmawiasz z najbliższymi poza Internetem,
  • brak zainteresowania ze strony innych zamieszczanymi przez Ciebie zdjęciami i informacjami w mediach społecznościowych, powoduje w Tobie gniew oraz frustrację,
  • w codziennym życiu mówisz „wirtualnym językiem,
  • bolą Cię palce, głównie kciuki od ciągłego „surfowania” po Internecie.

 

Skutki nadmiernego korzystania z portali społecznościowych

Konsekwencją nadmiernego korzystania z Social Mediów jest m.in. izolacja od znajomych, przyjaciół, a nawet rodziny. Unikanie ludzi, trudności w nawiązywaniu kontaktów, odczuwanie pełnego bezpieczeństwa tylko przy dostępie do Internetu oraz zacieranie granicy między światem rzeczywistym, a wirtualnym (jest to niesamowicie niebezpieczne szczególnie dla dzieci i młodzieży). Skutkiem uzależnienia od Social Mediów często jest brak samodzielności w codziennym życiu. Długotrwałe przesiadywanie przed komputerem może być także przyczyną wady postawy, skrzywienia kręgosłupa, bólów kręgosłupa. Kolejnym problemem są zmęczone, czerwone oczy, które bardzo często powodują ból głowy. Jeśli patrzymy za długo na ekran bezwiednie, przestajemy mrugać powiekami, co z kolei prowadzi do niekorzystnego dla nas wysychania oczu.

Kto jest najbardziej narażony na uzależnienie od Social Mediów?

Wśród najbardziej narażonych na tego typu uzależnienie są osoby z niską samooceną, trudnościami natury emocjonalnej oraz zamknięte w sobie. Nic w tym dziwnego, w Internecie mogą podwyższyć poczucie własnej wartości, poprzez polubienia przez innych użytkowników ich profilu. W sieci mogą z sukcesem zaprezentować siebie jako bardziej interesujące, atrakcyjniejsze. Każdy z nas tak naprawdę obecnie jest w stanie stworzyć w mediach społecznościowych taki wizerunek siebie samego, jaki tylko chce. To zdecydowanie poprawia samopoczucie, ale czy w tym wszystkim dalej jesteśmy sobą?

 

Jak leczyć uzależnienie od mediów społecznościowych?

Aby skutecznie uporać się z nałogiem, osoba uzależniona od Social Mediów musi najpierw sama dostrzec, jaki napotkała na swojej drodze problem. Zwrócenie uwagi czy prośba o ograniczenie spędzania czasu na portalach społecznościowych, osobie uzależnionej, nierzadko powoduje kłótnie, a nawet agresywne zachowanie. Zazwyczaj, aby zauważyć problem, potrzebne jest niestety negatywne wydarzenie, strata, która znacząco wpływa na życie (np. zwolnienie z pracy itp.).  W takiej sytuacji bardzo ważne jest wsparcie najbliższego otoczenia, które nie będzie oceniało zachowania osoby borykającej się z uzależnieniem. W większości przypadków konieczne jest również podjęcie psychoterapii, która przebiega bardzo podobnie jak terapia osoby uzależnionej od narkotyków czy alkoholu. Ciekawym rozwiązaniem jest, również umieszczenie tzw. alarmów w komputerze i innych urządzeniach elektronicznych osób uzależnionych montuje się alarmy. Alarm po upływie określonego czasu uruchamia się, jest to sygnał o konieczności przestania korzystania z Social Mediów.