000000194241 Numer księgi rejestru podmiotu leczniczego nadany przez Wojewodę

Współuzależnienie – objawy, przyczyny, leczenie

Współuzależnienie – objawy, przyczyny, leczenie

admin

Nadal pojęcie współuzależnienie jest dla wielu osób nieznane. Cała uwaga do tego stopnia skupia się na osobach, walczących z nałogiem, że zapina się o tych, którzy często żyją w tym samym domu, co uzależniony. Każde jego potknięcie, próby wyjścia na prostą i ponowne zatonięcie w otchłani nałogu wpływają na jego najbliższe otoczenie. Do tego stopnia, że w psychologii wyróżniono pojęcie — współuzależnienie.

Czym dokładnie jest współuzależnienie?

Wielu uzależnionych żyje w domu pełnym bliskich — z żoną czy mężem, dziećmi, a może też z rodzicami. To oni muszą przyglądać się tej trudnej walce z nałogiem — towarzyszą w chwilach chwały, ale też przyglądają się sromotnym porażkom. Zatem to oczywiste, że cała ta sytuacja odbija się negatywnie na życiu całej rodziny. W takim przypadku coraz częściej mówi się właśnie o współuzależnieniu.

Dodatkowo problem polega na tym, że często cała rodzina całkowicie zmienia swój dawny sposób funkcjonowania. Zjawisko współuzależnienia przytaczane jest w przypadku osób, żyjących na co dzień z alkoholikami. Na przykład członkowie rodziny wiedzą, o której godzinie uzależniony wraca zazwyczaj pod wpływem alkoholu do domu. O tej porze starają się już nie rzucać się w oczy, a najlepiej wcześniej pójść spać. Dla nich wtedy zupełnie zostaje zaburzony rytm dnia i ważniejsze jest uniknięcie konfrontacji.

Do głównych objawów współuzależnienie zaliczamy:

● podporządkowanie całego życia pod osobę, która ma problem z nałogiem,

● zmiana pasji oraz własnych celów,

● dopasowanie rytmu dnia pod uzależnionego,

● nadmierne przejmowanie się stanem oraz emocjami uzależnionego,

● niska samoocena współuzależnionego,

● ciągłe kontrolowanie uzależnionego.

Przyczyny związane ze współuzależnieniem

Osoba uzależniona wyróżnia się tym, że bezustannie targają nią często bardzo skrajne emocje. Od euforii po głęboką depresję. W tej sinusoidzie bezustannie towarzyszą mu bardzo często członkowie rodziny. Dlaczego? Powodów bywa naprawdę wiele. Czasem chodzi o przywiązanie, przyzwyczajenie, a innym razem nawet o miłość czy rodzicielską troskę. Niekiedy nie jesteśmy w stanie uwolnić się ze współuzależnienia, bo brakuje nam odwagi do walki czy postawienia się osobie uzależnionej. Często żony alkoholików czy narkomanów ciągle tłumaczą swoich mężów z sięgania po używki i bezustannie wierzą, iż są w stanie kontrolować uzależnienie partnera. Twierdzą, że kilka tygodni czy miesięcy ich poświęceń spowodują, że będą w stanie uratować ich rodzinę przed rozpadem.

Niestety zazwyczaj zdarza się, że osoba współuzależniona czuje zbyt dużą pustkę. Podświadomie zdaje sobie sprawę, że w jej życiu czegoś brakuje. To bardzo niebezpieczny stan, który może mieć wiele konsekwencji. Niekiedy prowadzi do pojawienia się objawów depresji, stanów lękowych czy również skłania do sięgnięcia po używki. W takiej sytuacji współuzależniony może stać się uzależnionym.

Najczęściej współuzależnienie dotyczy partnerów oraz dzieci. Warto podkreślić, że współuzależnienie jest niebezpieczne także z perspektywy dzieci. Często przez wiele lat żyją one wśród rodziców czy rodzica, borykającego się z nałogiem i takie wzorce zachowań zapamiętują. Powoduje to zarówno obniżenie ich pewności siebie, jak i stanowi ryzyko, że już we wczesnym wieku młodzieńczym także sięgną po pierwszy trunek, papieros czy narkotyk. Z kolei w dorosłym życiu będą mieli skrzywione spojrzenie na temat miłości, życia czy małżeństwa. Współuzależnione dzieci wyrastają zazwyczaj na osoby, które częściej wybierają partnerów, którzy nie są w stanie zapewnić im prawdziwego uczucia, a nawet szacunku czy zrozumienia.

Jak leczyć osoby współuzależnione?

Istnieje naprawdę niewielkie prawdopodobieństwo, że żyjąc przez wiele lat pod jednym dachem z osobą uzależnioną, nie padłeś ofiarą współuzależnienia. Spójrz szczerze na wyżej wymienione objawy i uczciwie odpowiedz sobie na pytanie, czy choć część z nich opisuje Twoje zachowanie. Jeśli tak, to nie masz na co czekać. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest rozpoczęcie terapii. Dzięki niej nie tylko dostrzeżesz swój problem, ale też nauczysz się rozdzielać swoje sprawy, emocje i problemy, od tych dotyczących osoby uzależnionej. Zrozumiesz, że masz tylko jedno życie i nie musisz go marnować na toksyczny związek bez perspektyw, a kolejna walka o partnera alkoholika z góry skazana jest na przegraną i pora rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu.

Terapia dla współuzależnionych polega nie tylko na polepszeniu samooceny czy zmotywowaniu do działania, ale też wspiera w trudnych momentach. To także idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają komu zwierzyć się ze swoich lęków, smutków i gdzie szukać pomocy.

Pamiętaj, że zapisanie się na terapię może być krokiem milowym nie tylko w Twoim życiu, ale także w życiu Twoich dzieci. Podczas spotkań spojrzysz chłodniej na swój związek, rodzinę czy to, jak funkcjonuje wasz dom. Dzięki temu zyskasz odpowiedź, na pytanie, czy naprawdę nadal potrzebne jest Twoje wsparcie i podporządkowanie całego swojego życia pod osobę uzależnioną.